Łazienka pięknem pachnąca

Łazienka pięknem pachnąca

Łazienka, podobnie jak kuchnia, toaleta czy pralnia, uważana jest za tzw pomieszczenie mokre, czyli szczególnie narażone na działanie wilgoci.

Jak malować ściany w łazience, by uzyskać pożądane efekty, a tym samym komfortowo korzystać z jej zasobów?

Przygotowanie ścian

Łazienka to pomieszczenie szczególnie narażone na działanie wilgoci, dlatego też podczas odświeżania należy zwrócić uwagę nie tylko na kolor, ale przede wszystkim na właściwości farby.

Najbardziej narażone na kontakt z wodą są fragmenty ścian znajdujące się przy umywalce, wannie oraz wewnątrz kabiny prysznicowej, dlatego też te miejsca najlepiej obłożyć płytkami, natomiast pozostałą część łazienki pomalować farbą. Należy jednak pamiętać, że malowanie łazienki to przede wszystkim odpowiedni dobór farby, która skutecznie zniweluje ryzyko wystąpienia pleśni czy zagrzybienia.

Przygotowanie i malowanie ścian w łazience

Malowanie łazienki to zadanie nieskomplikowane, należy jednak zadbać o odpowiednie przygotowanie powierzchni, czyli usunięcie wszelkiego rodzaju zabrudzeń, w szczególności kurzu i tłuszczu – w tym celu warto wykorzystać wodę z odpowiednim detergentem, przeznaczonym do zmywania ścian.
Jeśli na ścianie dodatkowo pojawi się grzyb, konieczne jest usunięcie starej farby, a następnie dokładne zmycie wodą z dodatkiem środka przeciwgrzybicznego i dokładnie wyszorowanie za pomocą szczotki.

Po wyschnięciu powstałe w wyniku szorowania uszkodzenia należy wyrównać za pomocą gładzi gipsowej i nałożyć preparat gruntujący. Ostatnim etapem prac jest malowanie łazienki – w tym celu należy wykorzystać farby hydrofobowe odporne na działanie wilgoci, takie jak przeznaczone do kuchni i łazienek Dulux EasyCare.

Dobrze wykonane malowanie łazienki to gwarancja efektownej aranżacji oraz komfortowego użytkowania. Chcąc uzyskać pożądane efekty należy wybrać farbę, która jest odporna na zmywanie i czyszczenie z wykorzystaniem detergentów, a także stanowiąca skuteczną ochronę przed niepożądanym działaniem bakterii lub pleśni.

Podobne wpisy: