Autocasco, czyli na co uważać, wykupując AC komunikacyjne

Autocasco, czyli na co uważać, wykupując AC komunikacyjne

Ubezpieczeniem dodatkowym, na które mogą zdecydować się kierowcy jest AC, czyli popularne Autocasco. Decydując się na nie, koniecznie trzeba dokładnie zapoznać się z wybraną polisą. Firmy ubezpieczeniowe stosują bowiem mnóstwo zapisów, które doprowadzić mogą do znacznego pomniejszenia kwoty ubezpieczenia lub do jego nie wypłacenia.

Na co uważać

  1. Rażące niedbalstwo

To jedno z bardziej ulubionych określeń ubezpieczycieli. Jeżeli dojdzie on do wniosku, że właściciel samochodu dopuścił się rażącego niedbalstwa, to można zapomnieć o uzyskaniu odszkodowania. Co kryje się pod tym terminem? Wszystkie te zachowania właściciela pojazdu, które mogły sprawić, że powstawała szkoda, a które potocznie można po prostu określić jako głupie. Przykładem może być na przykład pozostawienie kluczyków w otwartym aucie, co skończyło się jego kradzieżą.

2. Amortyzacja części

To kolejny bardzo lubiany przez ubezpieczycieli termin. W momencie prowadzenia wyceny szkody, ubezpieczyciel zmniejsza jej wartość o wartość części samochodowych. Oznacza to, że im starszy będzie nasz samochód, tym mniejszą kwotę otrzymamy od ubezpieczyciela. Warto dodać, że uiszczając dodatkową opłatę, można amortyzację zlikwidować.

3. Zawyżona wartość samochodu

Na składkę ubezpieczeniową wpływa mnóstwo czynników. Wśród tych najbardziej istotnych znajduje się wartość samochodu. Im będzie ona wyższa, tym oczywiście wyższa kwota składki. Warto pamiętać, że wartość samochodu niekoniecznie przełoży się potem na wysokość odszkodowania. Towarzystwo ubezpieczeniowe nie będzie bowiem kierowało się wartością auta w dniu podpisania umowy, ale w momencie, kiedy doszło do szkody. A może przecież powstać nawet kilka lat od wykupienia polisy.

4. Franszyza integralna

Dolna wartość szkody

Terminem tym określa się dolną wartość szkody, której nasze ubezpieczenie nie obejmie. Oznacza to, że kiedy szkoda jest warta zbyt mało, ubezpieczyciel nie wypłaci nam odszkodowania. Wiele towarzystw oferuje swoim klientom możliwość wykupienia franszyzy – oczywiście za dodatkowe pieniądze. Warto jednak zastanowić się nad tym rozwiązaniem.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz