Bezpieczna jazda w okresie jesienno-zimowym

J
esień i zima to czas, który wymaga od nas szczególnej ostrożności podczas jazdy samochodem. Deszcz, śnieg, śliska jezdnia, gołoledź – to wszystko znacznie utrudnia sprawne manewrowanie pojazdem. Co powinniśmy zrobić, aby bezpiecznie i pewnie jeździć w okresie jesienno-zimowym?

 Pierwszym krokiem w przygotowaniu samochodu do niższych temperatur (poniżej 10 stopni) jest zakup dobrej jakości opon zimowych, które sprostają trudnym warunkom pogodowym. Obecnie są one projektowane w taki sposób, aby zapewnić optymalne osiągi i przyczepność na śniegu czy lodzie. Są znacznie trwalsze i bezpieczniejsze zarówno od opon letnich, jak i uniwersalnych. Ich zmiana jest szczególnie ważna w samochodach z oponami typu „high performance”, które nie zapewniają wysokich osiągów przy niskiej temperaturze.

 Równie ważne są kwestie bezpieczeństwa podczas samej jazdy samochodem: skręcanie na śniegu, hamowanie, łagodne prowadzenie auta, zachowanie odpowiedniej odległości między samochodami jadącymi przed nami. Podczas jazdy zimą powinniśmy unikać gwałtownego hamowania i przyspieszania, a samochody z nowymi oponami prowadzić bardzo ostrożnie. Aby zachować niezbędne warunki bezpieczeństwa najlepiej będzie zwiększyć dystans od poprzedzającego nas samochodu, a każdy manewr wykonywać ze spokojem i koncentracją. Szczególnie trudne może okazać się wjechanie na wzniesienie: podczas wjazdu powinniśmy delikatnie przyspieszyć, a następnie utrzymać stałą prędkość. Podczas pokonywania wzniesień ważne jest również hamowanie silnikiem. Unikajmy sytuacji, w których musimy zatrzymać samochód podczas wjazdu na górkę – kiedy nie ma innej możliwości, maksymalnie zwiększmy odległość od jadącego przed nami samochodu.

 Podczas jazdy w trudnych warunkach pogodowych zwiększa się również prawdopodobieństwo wpadnięcia w poślizg. Aby tego uniknąć, przygotujmy się do skrętu wcześniej, jeszcze przed samym zakrętem, aby nie wejść w niego zbyt ostro. Obok odpowiedniego ułożenia rąk na kierownicy równie ważne jest dobranie prędkości i biegu, a także obranie prawidłowego toru jazdy. Jeśli zdarzy się nam stracić kontrolę nad autem, najlepiej sprawdzi się hamowanie pulsacyjne, polegające na naprzemiennym przyciskaniu pedału hamulca i jego zwalnianiu. Inaczej jest w przypadku samochodów z systemem ABS, w których musimy mocno nacisnąć na pedał hamulca. Kiedy przednie koła stracą przyczepność, zdejmujemy nogę z gazu, zmniejszamy skręt kierownicą i delikatnie wykonujemy go ponownie. Jeśli przyczepność stracą tylne koła, zdejmujemy nogę z gazu i delikatnie skręcamy kierownicę w kierunku, w którym „ściąga” auto. Pamiętajmy, żeby stale dostosowywać prędkość do warunków jazdy, a w razie potrzeby hamować silnikiem.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz