Co wpływa na wysokość składki OC?

Co wpływa na wysokość składki OC?

Polscy właściciele samochodów zobowiązani są do wykupienia polisy OC. Jest to ubezpieczenie obowiązkowe dla wszystkich. Przypisane jest jednak nie do kierowcy, a do samochodu. Na wysokość składki wpływ ma wiele czynników. W związku z tym składka może być bardzo różna. Działający obecnie ubezpieczyciele dają klientom możliwość obliczenia składki na swojej stronie internetowej. OC kalkulator to proste narzędzie, z obsługą którego poradzi sobie każdy. Zobaczmy jednak, co wpływa na wysokość składki.

Elementy związane z samochodem

Czynniki wpływające na wysokość OC dzieli się na te związane z samochodem i na te, które związane są z kierowcą. Do tych pierwszych zalicza się:

-markę i model samochodu;

-pojemność silnika;

-przebieg.

Każdy OC kalkulator uwzględnia te czynniki. Jeśli chodzi o markę i model auta, to statystyki pokazują, że niektóre samochody zdecydowanie częściej biorą udział w różnego rodzaju zdarzeniach. I to właśnie w ich przypadku trzeba zapłacić znacznie wyższą składkę. Duża pojemność silnika to duża składka. Podobnie jest w przypadku przebiegu: im większy, tym wyższa składka.

Elementy związane z kierowcą

Do czynniki wpływających na wysokość OC, a mających związek z kierowcą zalicza się:

-datę urodzenia;

-datę wydania prawa jazdy;

-miejsce zamieszkania.

Jeśli chodzi o datę urodzenia, to im młodszy kierowca, tym wyższa składka. Przyjmuje się bowiem, że młodzi kierowcy prezentują dużo bardziej ryzykowny styl prowadzenia samochodu. Są bardziej brawurowi, często szybciej jeżdżą, a jednocześnie brak im umiejętności, co w wielu przypadkach kończy się wypadkiem. W przypadku daty wydania prawa jazdy chodzi o staż posiadania uprawnień do kierowania pojazdami. Im jest wyższy, tym składka niższa. Pod warunkiem oczywiście, że jeździmy bezszkodowo. Każde zdarzenie z naszej winy przekłada się na wzrost składki.

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe. Oznacza to, że trzeba je wykupić. Warto wcześniej sprawdzić jak duży wydatek nas czeka. OC kalkulator to narzędzie, które nam w tym pomoże.

Oblicz OC na https://kalkulator.mtu24.pl/motor/ikdirmtu24pl/vehicle

Podobne wpisy: