Czy na lokacie da się zarobić?

Czy na lokacie da się zarobić?

Lokata jest produktem bankowym, którego zasadniczym celem jest pomnażanie oszczędności. To swego rodzaju konto bankowe, na którym lokuje się posiadane środki.

Konto takie ma z góry założone oprocentowanie. Obecnie oprocentowanie lokat nie jest zbyt wysokie. Nie sięga nawet pięciu procent. Jednak nawet trzy procent zysku, to zawsze jakiś zysk. Lokata bankowa na pewno przynosi większe zyski niż tradycyjne konto oszczędnościowe. Oprocentowanie na nim jest naprawdę znikome. Na lokacie da się zarobić, tym bardziej, jeśli dysponuje się dość pokaźna kwota.

 Duży wybór lokat bankowych

Wśród lokat bankowych jest dość szeroki wybór. Decydując się na wybór konkretnej zwykle przede wszystkim bierze się pod uwagę wysokość oprocentowania. To ono decyduje o ostatecznym zysku. Im wyższe, tym zysk jest większy. Ponadto lokaty mają różne długości. Lokaty trzymiesięczne, półroczne i roczne są najbardziej popularne. Okres trwania lokaty określa czas, jaki środki będą złożone na lokacie. Od czasu trwania lokaty zależy także wysokość zysku. Im jest ona dłuższa, tym zysk jest większy. Oprocentowanie oblicza się w skali roku, zatem zysk z lokaty rocznej będzie zdecydowanie większy niż zysk z lokaty trzymiesięcznej. Na różnych lokatach zarabia się różnie. Na poszczególne lokaty z reguły wpłaca się określone kwoty. Dla niektórych progi są niskie (wystarczy tysiąc złotych). Inne wymagają zdecydowanie większych oszczędności. Nie an wszystkich da się dużo zarobić.

Charakterystyka lokaty rentierskiej

Godna uwagi, dla osób, które posiadają większe oszczędności jest lokata rentierska. Niezwykle korzystna, która dodatkowo daje możliwość wypłaty wypracowanych zysków raz w miesiącu. Dla osób z mniejszymi oszczędnościami też znajda się lokaty. Zakładając lokatę trzeba mieć świadomość, że jej zerwanie jest zwykle nie  korzystne dla klienta. Powoduje utratę wypracowanego zysku, a niekiedy nawet konieczność wniesienia dodatkowych opłat. Dlatego lepiej wybrać lokatę krótsza, by mieć pewność, że nie będziemy musieli rozwiązywać jej przed terminem. Lokaty długoterminowe są dla osób, które maja pewność, że ulokowana na nich gotówka, nie będzie im potrzebna w ciągu kolejnego roku.

Podobne wpisy: