Czym można ciąć glazurę?

Czym można ciąć glazurę?

Wszelkiego rodzaju prace wykończeniowe lub remontowe w domu, zawsze wiążą się z koniecznością cięcia glazury. Na szczęścia w sklepach nie brakuje narzędzi i urządzeń, które tę czynność ułatwiają.

Narzędzia do cięcia glazury

Najprostszym narzędziem do przecinania glazury jest rysik do glazury lub nóż szklarki. Nacinamy nim płytkę wzdłuż wyznaczonej linii, a następnie przełamujemy energicznym ruchem. Niestety taka metoda cięcia bywa często zawodna. Płytka przełamuje się nierówno lub w ogóle ulega zniszczeniu i musimy zabierać się za cięcie kolejnej. A to niepotrzebne koszty, strata nerwów i cennego czasu. Dlatego zdecydowanie lepiej i bezpieczniej jest używać bardziej niezawodnych narzędzi. Są nimi przecinarki do glazury. Do wyboru mamy dwa typy tych urządzeń: ręczne i elektryczne.

Ręczne i elektryczne

Ręczne przecinarki do glazury zwana także gilotynami, to najbardziej popularne urządzenia. Są wyposażone w specjalne prowadnice, które umożliwiają precyzyjne docinanie i łamanie płytek. Standardowe ręczne przecinarki do glazury nie są drogie. Ich ceny wahają się od ok. 110 do 160 zł. Służą jednak tylko do przycinania płytek o niewielkich rozmiarach, Jeżeli więc zamierzamy ciąć bardzo ostatnio modne większe płytki, musimy się rozejrzeć za nieco droższym, bardziej zaawansowanym modelem. Niewątpliwą zaletą ręcznych przecinarek do glazury jest ich rozmiar. Są stosunkowo lekkie i poręczne. Łatwo je więc transportować, a po pracy schować, bo nie zajmują wiele miejsca.

Elektryczne przecinarki do glazury są przeznaczone przede wszystkim dla profesjonalistów. Pozwalają na szybkie i niezwykle precyzyjne cięcie nawet bardzo dużych i grubych płytek. W sprzedaży są modele z nieruchomą tarczą (w takim przypadku musimy przesuwać płytkę wzdłuż krawędzi tnącej) oraz z ruchomą tarczą (płytka jest unieruchomiona w czasie cięcia, a my sterujemy tarczą). Tarcza w takich urządzeniach jest chłodzona wodą, więc się nie nagrzewa. Dzięki temu w krótkim czasie możemy dociąć dużą ilość płytek bez obawy, że urządzenie ulegnie uszkodzeniu. Niestety elektryczne przecinarki są zwykle ciężkie. Dlatego trudniej je transportować i przechowywać.

Przecinarki znajdziesz w hurtowni https://www.husqvarnacp.com/pl/maszyny/przecinarki-do-glazury/.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz