Dziurawa droga nie musi psuć Twojego ubezpieczenia AC

Dziurawa droga nie musi psuć Twojego ubezpieczenia AC

O tym, że polskie drogo nadal pomimo dużych nakładów na infrastrukturę wyglądają jak ser szwajcarski nie trzeba specjalnie nikogo przekonywać. Jak mówi stare powiedzenie „Jaki jest koń każdy widzi”. Problem mają z tym oczywiście wszyscy, ale ze zrozumiałych względów najczęściej na co dzień cierpią kierowcy. Nie mówimy tu nawet o tragicznych w skutkach wypadkach, ale o uszkodzeniach auta, które następuje na takowej wyrwie w drodze. Coraz częściej zawieramy dodatkowe ubezpieczenie AC.

Jednak cała kwestia sprowadza się tak naprawdę do tego, czy trzeba i warto tracić zniżki, podczas gdy szkodzeniu tak naprawdę winny jest ktoś inny? Czy można coś zrobić w tej sytuacji, inaczej rzecz ujmując otrzymać rekompensatę finansową za naprawę auta nie „psując” własnego ubezpieczenia? Okazuje się, że można. Problem jest na tyle powszechny, że dopracowano się nawet ścieżki postępowania w tego typu sytuacjach, a Twoje ubezpieczenie AC nie jest stracone. Dziurawa droga nie powinna powodować utraty Twoich pieniędzy – tak samo, jak zbyt wysokie rachunki za prąd. Dlatego warto zastosować panele fotowoltaiczne, zobacz: https://www.hewalex.pl/oferta/panele-fotowoltaiczne/

Wystąp z roszczeniem odszkodowawczym do zarządcy konkretnej drogi

A uściślając do jego ubezpieczyciela. Jeśli dobrze udokumentujesz wniosek zostanie Ci przyznane odszkodowanie z ubezpieczenia OC zarządcy drogi właśnie, a AC pozostanie nienaruszone. Nie stracisz nie potrzebnie na nim zniżek.

Dobrze udokumentowany wniosek czyli jaki?

Wykonaj zdjęcia zarówno uszkodzenia, jak i nawierzchni oraz miejsca, do którego doszło do zdarzenia. Potrzebne są również pisemne oświadczenia świadków zdarzenia. Konieczna będzie notatka sporządzona przez policję. Udowodnienie koszty usunięcia szkody. Posłużyć temu mogą wszelkie rachunki za dokonane naprawy albo też przed ich dokonaniem opinia rzeczoznawcy na temat wielkości szkód oraz napraw. Taki wniosek nie może być odrzucony ani w jakikolwiek sposób kwestionowany przez ubezpieczyciela.

Jak do niego dotrzeć?

Najlepiej zapytać bezpośrednio w urzędzie miasta czy gminy kto jest zarządcą danej drogi. W ten sposób już bardzo łatwo będziemy w stanie ustalić gdzie zarządca ma wykupione ubezpieczenie OC. Należy zacząć działać, wykazać trochę cierpliwości i gotowe.

Do takiego ubezpieczyciela możemy dotrzeć też według innego schematu. Jeśli organy samorządu nie chcą wykazać woli współpracy.

  • za drogi krajowe odpowiada Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad
  • za drogi wojewódzkie odpowiada zarząd województwa
  • za drogi powiatowe odpowiedzialny jest powiatu
  • drogami gminnymi zarządza wójt, prezydent miasta albo burmistrz
  • za drogi wewnętrzne odpowiadają zarządcy nieruchomości

Życzymy powodzenia.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz