Jak można zabezpieczyć kredyt?

Podstawowa działalność banków polega na udzielaniu kredytów osobom fizycznym i firmom. Nie da się jednak ukryć, że jest to działalność związana z pewnym ryzykiem. Pożyczając pieniądze bank chce mieć pewność, że je odzyska. Stąd ich zabezpieczenie. Z jakim rodzajem zabezpieczenie kredytu mogą zetknąć się prywatni kredytobiorcy?

 

Kredyty udzielane osobom fizycznym mogą zostać zabezpieczone:

przewłaszczeniem lub zastawem;

hipoteką;

ubezpieczeniem;

wekslem;

poręczeniem.

 Przewłaszczenie lub zastaw

Z tą formą zabezpieczenia kredytu mogą się zetknąć praktycznie tylko ci kredytobiorcy, którzy zdecydowali się na kredyt samochodowy. W przypadku innych rodzajów kredytów ten rodzaj zabezpieczenia jest stosowany stosunkowo bardzo rzadko. W chwili zabezpieczenia kredytu poprzez przewłaszczenie lub zastaw do momentu, kiedy kredytobiorca nie spłaci kredytu, samochód jest własnością banku.

 Hipoteka

Wpis do hipoteki jest zabezpieczeniem najczęściej kredytów mieszkaniowych. Stąd nawet pochodzi nazwa tych kredytów: kredyty hipoteczne. Pamiętajmy, że jeżeli będziemy mieli problemy ze spłacaniem kredytu, zakupiona przez nas nieruchomość może przejść na własność banku.

 Ubezpieczenie

Coraz częściej w ten sposób zabezpieczane są niemal wszystkie bankowe kredyty. Bardzo często ubezpieczenie nieruchomości jest wymagane nawet w przypadku ustanowienia hipoteki. Nawet udzielając kredytu samochodowego z przewłaszczeniem lub z zastawem kredytodawca może zażądać od klienta, aby dodatkowo wykupił także ubezpieczenie.Coraz rzadziej udzielając kredytów osobom fizycznym banki decydują się na ten rodzaj zabezpieczenia. To, że jest to rzadka forma nie oznacza jednak, że nie jest ona już stosowana. Poręczycielem, czyli inaczej żyrantem kredytu, może zostać zarówno inna osoba fizyczna lub instytucja.Warunki zabezpieczenia kredytów bankowych są jak widać bardzo różne. Jaki rodzaj zabezpieczenia zostanie wybrany przez bank zależy od rodzaju kredytu, jego sumy, ale także od polityki stosowanej przez bank.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz