Królowa włoskich dań: pizza

Królowa włoskich dań: pizzaCoraz chętnie wychodzimy do restauracji. Wielu z nas bardzo chętnie wybiera restauracje z włoską kuchnią. Daniem, którego nie może zabraknąć w karcie tych restauracji jest oczywiście pizza. Jaką pizzę podaje się w nich najczęściej?

Grubość ciasta

 

Tak w zasadzie pizzę można przygotować równie dobrze na cienkim, jak i na grubym cieście. Na południu Włoch ciasto jest grube, na północy cienkie, a czasem nawet bardzo cienkie. Grubość ciasta zależy więc nie tylko od naszych upodobań, ale także od tego w jakim rodzaju pizzy specjalizuje się pracujący w restauracji pizzaiolo.

Rodzaje pizzy

 

W restauracjach można zamówić między innymi pizzę margherita. Po raz pierwszy przygotowana została pod koniec XIX wieku, gdy jedną z neapolitańskich pizzerii postanowiła odwiedzić królowa  Małgorzata Sabaudzka. Z okazji wizyty królowej kucharz przygotował dwa rodzaje znanej już pizzy oraz jedną nową. Na wierzchu tej nowej znajdowały się składniki w kolorach włoskiej flagi: czerwone pomidory, zielona bazylia i biała mozzarella. Nowa pizza wyjątkowo smakowała królowej; na jej część nazwano ją więc Margherita. Pizza ta jest przygotowywana do dzisiaj. Jest jednym z dań tradycyjnych zastrzeżonych przez Komisję Europejską. Przygotowanie tej pizzy wymaga więc stosowania tylko pomidorów San Marzana i miękkiej mozzarelli z mleka bawolic. Mozzarella z Kampanii może zostać użyta także do innych rodzajów pizzy. Mozzarella po roztopieniu charakterystycznie się ciągnie.

Inne rodzaje pizzy

 

Układane na wierzchu drożdżowego placka dodatki mogą być naprawdę bardzo różne. Chętnie zamawiana jest pizza capricciosa z delikatnymi karczochami. Wielu klientów jako przystawkę zamawia także pizzetty znane w Polsce pod nazwą pizzerki. W niektórych restauracjach pieczona jest prostokątna, dzielona na części pizza i sprzedawana w kawałkach na wynos. Interesująca wersja pizzy, chętnie zamawiana przez kilka osób spędzających wspólnie wieczór w restauracji, to pizza, która jest podzielona na 4 części, każda z nich ma inne dodatki.

Podobne wpisy: