Leasing - blaski i cienie

Leasing – blaski i cienie

Każde rozwiązanie finansowe ma zarówno swoje korzyści, jak i pewne niedociągnięcia, nie inaczej jest więc w przypadku leasingu. Dlaczego się opłaca, a o czym, mimo wszystko, nie wolno nam zapominać, bo może się okazać, że nie jest to rozwiązanie idealne?

Zalety leasingu

Leasing operacyjny opłaca się przede wszystkim wówczas, gdy zależy nam na rozwoju firmy, z różnych przyczyn jednak nie chcemy angażować w tym celu własnego kapitału bardziej niż jest to niezbędne. Nietrudno się domyślić, że takie podejście w szczególny sposób odpowiada małym i średnim przedsiębiorstwom. Pozwala na pozyskiwanie aktywów, a jednocześnie generuje koszt znacznie niższy niż ten, który trzeba byłoby ponieść wydając określone środki z własnego budżetu. Leasing samochodowy jest też przyjaźniejszy niż kredyt wówczas, gdy firma planuje starać się o wsparcie finansowe w postaci kredytu na inny cel. Nadal mamy do czynienia ze zobowiązaniem dostrzeganym i branym pod uwagę przez bank, leasing obniża jednak zdolność kredytową w znacznie mniejszym stopniu niż sam kredyt.

Podmioty zastanawiające się nad skorzystaniem z leasingu samochodów podkreślają także znaczenie, jakie ma czas. Nawet przy zminimalizowaniu formalności, jakich wymaga kredyt samochodowy, jest ich wiele. Jeśli więc pojazd jest potrzebny „na już” leasing jest rozwiązaniem, które nie ma sobie równych. Same warunki uzyskania dofinansowania także są mocną stroną leasingu. Ponownie jest to mocny argument w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw, które często zwyczajnie nie mają szans na kredyt na samochód.

Niedociągnięcia leasingu

Największym problemem generowanym przez leasing jest to, że jego przedmiot nie należy do leasingobiorcy tak długo, jak długo nie spłaci on wszystkich rat i nie uiści opłaty końcowej. Jest to dość niekomfortowe zwłaszcza ze względu na to, że w czasie trwania leasingu może dojść do niespodziewanych sytuacji. Usterki, a zwykle także większe szkody są na porządku dziennym, a opłacenie kosztów naprawy, mimo wszystko, jest obowiązkiem leasingobiorcy.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz