Najprostszy rachunek bankowy dla firm

Najprostszy rachunek bankowy dla firm

Zdecydowana większość firm w naszym kraju ma charakter działalności gospodarczej prowadzonej przez jedna osobę lub co najwyżej w małych spółkach prawa cywilnego, czyli bez osobowości prawnej. Cechą charakterystyczna takich przedsiębiorstw jest zazwyczaj stosunkowo niewielki obrót, chociaż bardziej dokładne byłoby stwierdzenie, że takie firmy posiadają bardzo ograniczone potrzeby transakcyjne.

Co w rzeczywistości oznacza ostatnie z tych stwierdzeń? Mniej więcej tyle, że tego rodzaju firmy nie wykonują zbyt wielu przelewów w oparciu o system ELIXIR w miesiącu. Zazwyczaj są to tylko opłaty związane z obciążeniami podatkowymi, a kiedy ta kwestia zostanie załatwiona, przelewy pomiędzy firmami mają charakter co najwyżej okazjonalny. Dla takich podmiotów gospodarczych większość banków przygotowała wyspecjalizowaną ofertę. Od innych ofert różni się nie tyle specjalnymi możliwościami czy ciekawymi opcjami, co raczej maksymalnym uproszczeniem usługi oraz zmniejszeniem kosztów czasami do absolutnego zera.

Karta kredytowa

 

Chodzi oczywiście o rachunek bankowy dla firm, który każde przedsiębiorstwo posiadać musi, ale każde przedsiębiorstwo będzie też wykorzystywało w innym zakresie. Najmniejsze firmy korzystają z takich rachunków, by przyjmować płatności od innych podmiotów, a potem wykorzystują przypisaną do konta kartę kredytową, by dokonywać niewielkich zakupów na firmę. Oczywistym zatem jest, że największą zaletą, jaką może posiadać taki rachunek bankowy, jest zero kosztów z nim związanych. Nie jest łatwo osiągnąć aż taką sytuację, ale jeśli co miesiąc przelew na ZUS wykonywany jest z takiego konta, można liczyć, że bank zrezygnuje z opłaty za niego. Podobnie sprawa wygląda z kartami kredytowymi, jeśli tylko wykonywane są w miesiącu transakcję na określoną przez bank kwotę. Pewien problem może pojawić się z kosztami obsługi bankowości internetowej, ponieważ przelewy firmowe to trochę poważniejsza sprawa od przelewów prywatnych, ale i te kwestie da się załatwić tak, by były one darmowe lub ich koszty były znikome.

Podobne wpisy: