Od czego uzależniona jest wysokość składek na ubezpieczenie OC i AC?

Ubezpieczenia komunikacyjne stanowią ważny punkt oferty towarzystw ubezpieczeniowych działających na terenie naszego kraju. Zalicza się do nich ubezpieczenie OC, które jest obowiązkowe i AC, którego wykupienie zależy już od naszych potrzeb. Zanim udamy się do ubezpieczyciela powinniśmy wiedzieć od czego może zależeć wysokość składki, którą trzeba będzie uiszczać.

 

Warto wiedzieć, że poszczególnie ubezpieczyciele mogą oferować swoim klientom bardzo różne oferty. Zanim więc zdecydujemy się na podpisanie umowy z konkretnym ubezpieczycielem warto zapoznać się z ofertą przynajmniej kilku z nich. Bardzo często na tańsze polisy można liczyć wtedy, kiedy kupujemy je w Internecie. To dobra wiadomość dla tych, którzy chcą chociaż trochę zaoszczędzić. Co jednak jeszcze poza sposobem zakupu ma wpływ na wysokość składki na ubezpieczenie komunikacyjne?

 Składka OC

W przypadku składki OC ogromne znaczenie ma marka i model pojazdu. Nie bez znaczenia jest także jego wiek. Trzeba jednak pamiętać, że im młodszy kierowca, tym wyższą składkę na ubezpieczenie OC będzie płacił. Podobnie z osobami, które prawo jazdy zrobiły niedawno. Im dłużej mamy uprawnienia pozwalające nam prowadzić samochód, tym niższe składki będziemy płacić. Opłaca się także jeździć ostrożnie. Za tak zwaną bezszkodową jazdę przyznawane są bowiem zniżki. Już jednak stłuczki czy innego rodzaju zdarzenia skutkują podniesieniem składki.

 Ubezpieczenia AC

W przypadku ubezpieczenia AC pod uwagę brane są podobne elementy, jak przy polisie OC. Przede wszystkim znaczenie ma wiek pojazdu. Im jest on starszy, tym wyższa będzie składka. Opłacając składkę jednorazowo, możemy liczyć na jej niższą wysokość. Kiedy jednak decydujemy się na regulowanie płatności w ratach, musimy liczyć się z wyższą ceną. Na wysokość składki wpływ ma także zakres ochrony. Im jest on większy, tym wyższa także składka. Nieraz jednak bardziej opłaca się zapłacić wyższą składkę, ale mieć szerszy zakres ochrony. Wszystko oczywiście zależy od naszych potrzeb oraz oczekiwań, które należy uwzględnić czy wybieraniu zakresu ochrony.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz