Osoba niepełnoletnia i konto bankowe?

Osoba niepełnoletnia i konto bankowe?

Do niedawna konto osobiste w banku mogła posiadać każda osoba pełnoletnia. Wystarczyło się wybrać do banku i podpisać odpowiednią umowę. W dzisiejszych czasach nie trzeba było nawet iść do banku, ponieważ istnieje wiele banków internetowych, wirtualnych filii lub podmiotów zależnych klasycznych banków, które dokumenty mogły nam po prostu wysłać kurierem do domu, my je podpisywaliśmy i odsyłaliśmy, po czym nie było żadnych problemów z korzystaniem z konta. Banki zdecydowały jednak, że wymaganie od kogoś pełnoletniości wcale nie jest konieczne do zaoferowania mu konta. W polskim prawie ograniczoną zdolność do czynności prawnych uzyskuje się w momencie osiągnięcia wieku lat trzynastu i wiele banków jest skłonnych zaoferować konto osobiste osobom już zaledwie trzynastoletnim.

Produkty kredytowe

Trzeba oczywiście mieć na uwadze, że rachunek bankowy dla osoby trzynastoletniej nie będzie miał takiej samej funkcjonalności, jak konto osobiste dla osoby dorosłej, chociaż powinien być w zupełności wystarczający na potrzeby małoletniego. Największa różnica zazwyczaj jest związana z możliwością korzystania z produktów kredytowych, a dziecko tak naprawdę nie ma potrzeby zaciągania jakichkolwiek pożyczek w banku i byłoby to z jego strony raczej niemądre.

Koszty posiadania rachunku

W zamian za taką niedogodność, można liczyć jednak na szereg korzyści innego typu. Najważniejsze z nich dotyczą oczywiście kosztów posiadania samego rachunku. Osoby młode zazwyczaj korzystają z bardzo ograniczonej palety możliwości i swoje konto bankowe traktują jako portmonetkę, z której regularnie wyciągają pieniądze, kiedy mają taką potrzebę. Potrzebne jest im zatem samo konto i karta bankomatowa, a te dwie rzeczy oferowane są zazwyczaj na tego typu rachunkach za darmo. Do tego dochodzi jeszcze podstawowa funkcjonalność konta internetowego i to w zasadzie wszystko.

Konto osobiste dla osób niepełnoletnich lub uczących się, w zależności od traktowania tej kwestii przez konkretny bank, zazwyczaj jest zmieniane na rachunek zwykły w chwili, kiedy kończy się okres uprawniający do specjalnego traktowania.

Więcej na stronie http://www.bzwbk.pl/konta-bankowe/konta-osobiste-wybierz-konto-osobiste-na-miare-potrzeb-bz-wbk.html

Podobne wpisy: