Pizza hawajska - krótka historia

Pizza hawajska – krótka historia

Pizza hawajska – chociaż przez wielu uważana za profanację tradycyjnego włoskiego dania – stała się niezwykle popularna. Dzisiaj trudno znaleźć lokal serwujący włoskie dania, w którym w karcie dań nie byłaby dostępna ta pizza. Zielona Góra nie jest tu wyjątkiem – w tym mieście także można skosztować tej popularnej, choć nadal kontrowersyjnej potrawy. Jednak pomimo jej popularności nie każdy wie, jak rozpoczęła się jej historia i dlaczego jest tak popularna. Dlatego warto przybliżyć jej początki.

Pizza hawajska tylko z nazwy

Wielu wielbicieli popularnej pizzy hawajskiej jest przekonanych, iż ich ulubione danie pochodzi z Hawajów. Nic bardziej mylnego. Otóż pierwsza wersja tej nietypowej potrawy powstała w Kanadzie, gdzie w latach 70 – tych ubiegłego wieku pewien grecki emigrant postanowił nieco poeksperymentować w swojej restauracji. Jego marzeniem było połączenie dwóch przeciwnych smaków – słodkiego i kwaśnego. Aby sprostać tym wymaganiom postanowił wziąć na warsztat tradycyjną włoską pizzę i stworzyć ją w nowatorski sposób. Jego wybór był bardzo nietypowy – na pszennym placku położył szynkę, podwójną porcję sera oraz ananasa. W ten sposób powstał klasyczny smak, lekko przełamany owocową słodyczą. Tak właśnie narodziła się popularna hawajska pizza, która miała być eksperymentem, a stała się swego rodzaju klasyką.

Pizza hawajska – kit czy hit?

Pizza hawajska stworzona przez imigranta z Grecji miała być jedynie kulinarnym eksperymentem – restaurator chciał jednego dnia zaserwować swoim gościom coś zupełnie innego. Jednak to nietypowe połączenie tak bardzo spodobało się gościom lokalu, iż stało się stałym elementem karty dań. Co więcej – popularność tej odmiany pizzy stała się tak duża, iż przekroczyła kanadyjskie granice i dotarła w każdy zakątek globu. Dzisiaj to stały punkt karty dań niemal każdej pizzerii. Podobnie jest w Polsce, gdzie pizzę hawajską wybiera niemal 26% klientów. I chociaż pizza hawajska u zdecydowanej większości mieszkańców Italii wywołuje oburzenie, to jednak nie można odmówić jej popularności. A czy jest dobra? To już jest kwestia gustu i indywidualnych upodobań.

Placek pszenny na bazie szynki, sera i ananasa to obecnie bardzo popularna pizza. Zielona Góra także wpisuje się w światowy trend i zaprasza do pizzerii, w których można posmakować tradycyjnej pizzy hawajskiej.

Zobacz także: https://www.pizzadominium.pl/lokale/zielona-gora-c-h-r-focus-mall.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz