Podstawowe informacje o funduszach

Fundusze inwestycyjne są o tyle korzystną formą inwestowania, że mogą je wybrać także te osoby, które nie dysponują dużym kapitałem, można w nie inwestować już bardzo małe kwoty. Czy zainwestowane w fundusze pieniądze będą bezpieczne? Co warto wiedzieć na temat funduszy inwestycyjnych?

 

Fundusz inwestycyjny to instytucja, która gromadzi pieniądze, które mogą wpłacać osoby fizyczne. Po wpłaceniu pieniędzy osoba ta jest nazywana inwestorem. Wpłacone przez inwestorów środki finansowe są zarządzane przez ekspertów. Mają oni tak lokować powierzone środki, aby przyniosły one inwestorom zyski. Najczęściej pieniądze te są lokowane w akcje lub w obligacje.

 Zalety

Zaletą funduszy inwestycyjnych jest fakt, iż można w nie inwestować nawet małe środki. Osoba, która wybierze tę formę inwestowania może na nich oszczędzać systematycznie. Wystarczy tylko w każdym miesiącu wpłacać wybraną przez siebie kwotę.

 Inwestowanie

Inwestowanie w fundusze inwestycyjne jest trochę bardzie ryzykowane niż umieszczenie oszczędności na lokacie bankowej. Ale na rynku są dostępne różne rodzaje funduszy inwestycyjnych, nie wszystkie z nich są równie ryzykowane. Są też i takie, które obarczone są stosunkowo niskim stopniem ryzyka.

 Fundusze

Decydując się na inwestowanie w fundusze inwestycyjne, nie spodziewajmy się bardzo szybkich zysków. Okres oczekiwania na zyski może wynieść kilka, czasem nawet kilkanaście lat. W ciągu roku, czy dwóch zarobimy na funduszach inwestycyjnych niewiele.

 Jednostka uczestnictwa

Mówiąc o funduszach inwestycyjnych, trzeba wspomnieć także o związanych z nimi pojęciach. W funduszami wiąże się między innymi termin „jednostka uczestnictwa”. Wiele osób porównuje je do cegiełek wykupywanych od towarzystwa. Jednostkę uczestnictwa w dowolnej chwili mamy prawo zgłosić do funduszu w celu jej odkupienia. Sprzedaż jednostek uczestnictwa prowadzą działające przy największych bankach biura maklerskie. Ale jednostki uczestnictwa możemy kupić także w biurach maklerskich, których działalność nie jest zależna od banku. Po ich zakupie otrzymamy świadectwo zakupu i certyfikat.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz