Sposoby zabezpieczania kredytów bankowych

Otrzymanie dzisiaj kredytu w banku bez zabezpieczenie jest w obecnych czasach praktycznie nie możliwe. Banki wymagają zabezpieczenia kredytu ze względu na własne interesy: chcą mieć pewność, że przekazane klientom pod postacią kredytu pieniądze zostaną przez nie odzyskane. Dla banków jest to rozwiązanie bardzo korzystne. W razie trudności ze spłatą kredytu, przejmują jego zabezpieczenie, nie muszą kierować spraw nierzetelnych dłużników do firm windykacyjnych.

 

Na chwilę obecną jest to jedna z najczęściej stosowanych przez banki form zabezpieczenia. Do wykupienia ubezpieczenia zobowiązuje się wszystkich klientów niezależnie od tego, o jaki kredyt się ubiegają. Ubezpieczenie na życie jako forma zabezpieczenia jest wymagane w chwili obecnej nawet wtedy, kiedy kredyt opiewa na niezbyt wysoką sumę. Ubiegając się o kredyt warto pamiętać, że nie jesteśmy zobowiązani do wykupienia ubezpieczenia w firmie wskazanej przez bank, który udzielił nam kredytu. Możemy polisę wykupić w dowolnie wybranym zakładzie ubezpieczeń, a do banku dostarczyć jedynie dowód potwierdzający wykupienie polisy.

 Hipoteka

Zazwyczaj ten rodzaj zabezpieczenia ustanawiany jest dla klientów, którzy otrzymują bardzo wysoki kredyt. W większości hipoteka jest zabezpieczeniem kredytów na zakup lub budowę domu. Tego typu zabezpieczenie ustanawiane jest także w przypadku kredytów mieszkaniowych. Pamiętajmy, że hipoteka ustanowiona na nieruchomości daje bankowi prawo do jej przejęcia, jeśli przestaniemy spłacać kredyt. Do chwili, kiedy nie wpłacimy ostatniej raty rzeczywistym właścicielem nieruchomości nie jesteśmy bowiem my, ale bank.

 Żyrant

Dzisiaj osoba ta jest raczej nazywana współkredytobiorcą. Dla osoby, która zdecyduje się zostać współkredytobiorcą może to być ryzykowna decyzja. Jeżeli druga strona przestanie spłacać kredyt, obowiązek spłaty kredytu przechodzi na żyranta. Przed przykrymi niespodziankami możemy się jednak zabezpieczyć poprzez umieszczenie w umowie zapisu, że wszelkie zmiany dotyczące kredytu nie mogą być zawarte bez naszej zgody.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz