Sytuacje, w których ubezpieczyciel nie wypłaci nam należności z tytułu ubezpieczenia nieruchomości

Sytuacje, w których ubezpieczyciel nie wypłaci nam należności z tytułu ubezpieczenia nieruchomości

W ciągu ostatnich kilku lat wzrosła liczba osób, które ubezpieczają swoje domy i mieszkania. Trzeba jednak wiedzieć, że nie zawsze możemy liczyć na wypłatę pieniędzy z ubezpieczenia. Poniżej prezentujemy sytuacje, w których jest to niemożliwe.

Powody niewypłacenia należności

  1. Za niska wartość szkody

Większość ubezpieczycieli zastrzega sobie minimalną wartość szkody, od której wypłacane jest ubezpieczenie. Kwotę tą określa się mianem franszyzy integralnej. Niektórzy umożliwiają swoim klientom wykupienie franszyzy. W takiej sytuacji minimalna wartość szkody nie ma zastosowania. Wiąże się to oczywiście z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów. Często jednak może się to naprawdę opłacać.

2. Okres karencji

Okres obowiązywania karencji to czas, w którym nie dostaniemy odszkodowania nawet wtedy, kiedy dojdzie do powstania szkody. Jeśli chodzi o ubezpieczenia nieruchomości, to taki okres tyczy się najczęściej jedynie powodzi. Ma chronić zakłady ubezpieczeniowe przed wykupywaniem polis przez osoby zamieszkałe na terenach już zalanych czy tych, do których właśnie zbliża się fala powodziowa. W zdecydowanej większości przypadków czas ten nie jest dłuższy jak trzydzieści dni. Kiedy jednak przez kraj przetacza się kataklizm, firmy ubezpieczeniowe mogą zdecydować się na stosowanie wydłużonego okresu karencji. Trzeba się z tym liczyć.

3. Brak odpowiedniej dbałości o nieruchomość

Jeżeli ubezpieczyciel udowodni nam, że nie dbaliśmy należycie o nieruchomość, możemy pożegnać się z odszkodowaniem. Wykupując ubezpieczenie domu, należy dbać o to, aby jego dach nie przeciekał, a instalacja grzewcza była sprawna. Pamiętać należy także o usuwaniu śniegu i lodu, który zalega zarówno na dachu, jak i chodniku przylegającym do posesji.

Zabezpieczenia dla ubezpieczyciela

Wymienione sytuacje stanowią zabezpieczenie dla ubezpieczyciela. Warto dokładnie poznać je zanim jeszcze zdecydujemy się na podpisanie umowy ubezpieczeniowej. W przeciwnym wypadku możemy poczuć się oszukani lub co najmniej mocno zaskoczeni, kiedy dowiemy się, że pieniędzy z ubezpieczenia nie otrzymamy.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz