Ubezpieczenia komunikacyjne – rodzaje

W ofercie towarzystw ubezpieczeniowych istotne miejsce zajmują ubezpieczenia komunikacyjne. Obecnie to właśnie ten rodzaj polis cieszy się wśród klientów największą popularnością.

Warto wiedzieć, że wyróżnić można kilka rodzajów ubezpieczeń komunikacyjnych. Poniżej pokrótce je przedstawiamy.

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej

Popularne OC, bo tak właśnie w skrócie określa się ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, jest na terenie naszego kraju obowiązkowym rodzajem ubezpieczenia komunikacyjnego. Ten rodzaj polisy wykupić muszą kierowcy:

– samochodów osobowych;

– motocykli;

– motorowerów;

– ciągników rolniczych oraz siodłowych;

– samochodów ciężarowych.

Warto wiedzieć, że wykupienie OC zapewnia ochronę na terenie w zasadzie wszystkich państw europejskich. Wyjeżdżając jednak do Rosji, Białorusi czy Mołdawii, nie można zapomnieć o wykupieniu Zielonej Karty. Polskie OC na terenie tych państw bowiem nie obowiązuje.

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków

NNW, czyli właśnie ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, to dobry wybór, jeśli chcemy mieć pewność, że w razie wypadku dostaniemy odszkodowanie. Na wypłatę polisy można liczyć wtedy, kiedy uszczerbek na zdrowiu powstał w momencie wsiadania lub wysiadania z samochodu, jazdy lub pakowania bagażu. Polisa jest realizowana nie tylko w przypadku uszczerbku na zdrowiu, ale również w wypadku śmierci kierowcy lub pasażera.

Assistance

W niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych jest to opcja, za którą trzeba zapłacić dodatkowo, w innych zaś jest w pewnym zakresie dodawana gratis do polisy OC. Z całą pewnością na ubezpieczenie assistance warto zdecydować się wówczas, gdy dużo i często podróżujemy. Wówczas w momencie awarii możemy liczyć na wsparcie ubezpieczyciela, a pomoc drogowa nie będzie nas kosztowała fortuny. Ubezpieczenia komunikacyjne zapewniają nam bezpieczeństwo na drodze. To dzięki nim można liczyć na rekompensatę finansową w przypadku rozmaitych zdarzeń. Trzeba pamiętać, że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, AC zaś i assistance to polisy, których wykupienie jest dobrowolne.

Podobne wpisy: