Ubezpieczenia, o których nie wiedzieliśmy – nagrobki i pomniki cmentarne

Ubezpieczenia, o których nie wiedzieliśmy – nagrobki i pomniki cmentarne

Coraz częściej media donoszą o aktach wandalizmu na cmentarzach. Potłuczone płyty nagrobne, połamane krzyże, zdewastowane pomniki – to obraz, jaki naszym oczom ukazuje się po działaniu wandali. Odnowienie pomnika to często wydatek, który przerasta nasze możliwości finansowe. Rozwiązaniem jest wykupienie ubezpieczenia nagrobków i pomników cmentarnych.

Możliwe przyczyny zniszczeń nagrobków

Wspomnieliśmy już o wandalach, którzy mogą doprowadzić nagrobki do istnej ruiny. Warto jednak pamiętać również o działaniu żywiołów. W 2010 roku miała miejsce ogromna powódź, która pochłonęła także niejeden cmentarz. Koszty, które trzeba ponieść, aby pomnik doprowadzić do porządku, są dla wielu osób naprawdę za wysokie.

Usługa dodatkowa

Coraz częściej towarzystwa ubezpieczeniowe wychodzą naprzeciw osobom, które chcą zdecydować się na tak niecodzienne ubezpieczenie. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to osobny produkt, który możemy zakupić, a jedynie dodatkowa usługa, której zamówienie możliwe jest wtedy, kiedy ubezpieczamy dom lub mieszkanie.

Co obejmuje ubezpieczenie?

Decydując się na ubezpieczenie cmentarnego pomnika, zapewniamy sobie wypłatę odszkodowania w przypadku jego uszkodzenia na skutek:

  • powodzi
  • huraganu
  • upadku drzewa
  • śniegu
  • mrozu

Różny zakres ubezpieczeń

Oczywiście różne towarzystwa ubezpieczeniowe oferują różny zakres ubezpieczenia. Dlatego zawsze przed podpisaniem umowy należy bardzo dokładnie ją przeczytać. Warto pamiętać, że zazwyczaj z ubezpieczenia wykluczone są te uszkodzenia, których powstanie jest efektem nieprawidłowej pracy kamieniarzy czy skutkiem upływającego czasu. Wszelkie elementy dekoracyjne, które ustawiamy na nagrobkach, również nie będą objęte ubezpieczeniem. Tyczy się to między innymi wazonów oraz wiązanek. Uzyskanie odszkodowania możliwe jest wtedy, kiedy po stwierdzeniu szkody zawiadomiliśmy policję oraz zarządcę cmentarza i uzyskaliśmy od nich stosowne zaświadczenia. Jeżeli tego zaniechamy, firma ubezpieczeniowa może odmówić wypłaty pieniędzy. Nie ma bowiem potwierdzenia na to, co faktycznie się stało.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz