Ubezpieczenia OC i AC – od czego zależą składki?

Ubezpieczenia OC i AC – od czego zależą składki?

Wśród ubezpieczeń komunikacyjnych do najczęściej wykupowanych należy ubezpieczenie OC i AC. Popularność ubezpieczenia OC nie powinna nas dziwić, jest ono bowiem ubezpieczeniem obowiązkowym. Od czego jednak zależy wysokość składek naliczanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe?

 

Dzisiaj osoby, które decydują się wykupić polisę AC, ale także osoby wykupujące obowiązkowe ubezpieczenie OC mogą to zrobić na wiele sposobów. Zdecydowana większość towarzystw ubezpieczeniowych sprzedaje polisy korzystając z wielu form sprzedaży. Polisy można kupić przez Internet, za pośrednictwem telefonu, a nawet banku. Oczywiście nadal polisy sprzedawane są przez agentów ubezpieczeniowych. Zwiększenie możliwość kupienia ubezpieczenia sprawiło, że stawki za ubezpieczenie różnią się nie tylko w poszczególnych zakładach ubezpieczeń. Ta sama polisa kupowana u tego samego ubezpieczyciela także może mieć różną ceną w zależności od tego, na który kanał sprzedażowy się zdecydujemy.

Składka autocasco

Wysokość składki przy każdym ubezpieczeniu zależy od oceny ryzyka. W przypadku sprzedaży polisy autocasco, towarzystwa ubezpieczeniowe także oceniają ponoszone ryzyko. W tym wypadku biorą pod uwagę:

– markę, model i wiek samochodu – im jest on starszy, tym jego właściciel będzie musiał zapłacić wyższą składkę;

– sposób opłacania składki – jednorazowo lub w ratach. Osoby, które zdecydują się opłacić składkę jednorazowo mogą otrzymać zniżkę;

 -zakres ochrony – w przypadku wybrania szerokiego zakresu ochrony ubezpieczyciel naliczy wyższą składkę;

– przebieg dotychczasowych okresów ochrony – osoby, których wcześniejsze okresy ochrony były bezszkodowe z pewnością mogą liczyć na zniżkę;

– okres posiadania samochodu.

Składka OC

W przypadku obliczania wysokości składki na OC towarzystwa ubezpieczeniowe także biorą pod uwagę wiek, markę i model samochodu. W tym jednak przypadku znaczenie ma także wiek właściciela samochodu oraz to, od jakiego okresu posiada on prawo jazdy. Im okres posiadania prawa jazdy jest dłuższy, tym właściciel pojazdu zapłaci mniejszą składkę.

Podobne wpisy: