Ubezpieczenie OC: charakterystyka, obliczanie składki, kalkulator

Ubezpieczenie auta od odpowiedzialności cywilnej (tzw. OC) to najważniejsza z polis komunikacyjnych, na mocy której zakład ubezpieczeniowy zobowiązuje się do pokrycia kosztów spowodowanego przez nas wypadku. Zakres odpowiedzialności firmy regulowany jest prawnie. Obecnie OC jest polisą obowiązkową, którą musi wykupić każdy posiadacz pojazdu mechanicznego. W razie jej braku kierowcy grożą wysokie kary pieniężne, a przy wypadku – obowiązek samodzielnego pokrycia kwoty odszkodowania, która może być bardzo wysoka.

Umowa ubezpieczenia OC podpisywana jest na 12 miesięcy, a wysokość składki uzależnia się od kilku określonych kryteriów, takich jak wiek kierowcy i jego doświadczenie w prowadzeniu samochodu czy też ilość wypadków lub brak dotychczasowych szkód. Przed decyzją o zawarciu obowiązkowej polisy większość kierowców przegląda oferty poszczególnych firm, aby znaleźć wśród nich najtańsze OC. Jest to działanie jak najbardziej uzasadnione, gdyż wyższa suma ubezpieczenia nie oznacza w tym przypadku większych profitów – polisa w każdym przypadku zawierana jest na tych samych warunkach. Jak wobec tego znaleźć tanie ubezpieczenie OC? Przydatnym narzędziem na pewno będzie kalkulator internetowy, który szybkie porównanie kilkunastu ofert wiodących firm oraz automatyczne obliczanie składki OC, wymaganej przez poszczególne towarzystwa. Wystarczy wpisać poprawne dane w formularzu kwotacyjnym, a kalkulator sam wyszuka najtańsze OC, dopasowane do wprowadzonych przez nas parametrów. Warto zrobić taki przegląd ofert kilka tygodni przed podpisaniem polisy – według prawa możemy bowiem zawrzeć nową umowę już na miesiąc przed zakończeniem obecnej. Trzeba jedynie pamiętać, że wcześniejsze ubezpieczenie trzeba rozwiązać nie później niż dzień przed upływem terminu jego ważności.

Kalkulator ubezpieczenia w znacznej mierze zaoszczędzi czas, który musielibyśmy poświęcić na samodzielne przeglądnie ofert kolejnych ubezpieczycieli. To jednak nie wszystko – taka porównywarka niejednokrotnie pozwoli nam zaoszczędzić nawet do 50% kwoty, którą musielibyśmy zapłacić w przypadku intuicyjnego wyboru ubezpieczyciela.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz