Ubezpieczenie OC – do czego uprawnia kierowcę?

Ubezpieczenie OC – do czego uprawnia kierowcę?

Ten typ ubezpieczenia jest jedynym obowiązkowym, które musi posiadać każdy kierowca posiadający samochód. Nie można w żadnym wypadku poruszać się po drodze pojazdem, który nie spełnia tego wymogu, bowiem jest to niezgodne z prawem i policja może na Ciebie nałożyć niemały mandat, gdyż tego typu sprawy traktowane są niezwykle surowo.

Ubezpieczenie OC zapewnia odpowiednią ochronę poszkodowanym osobom, które uległy wypadkowi drogowemu, jednakże problemem może okazać się tutaj fakt, że ogólnie pojęcie szkody w ramach takowego wypadku nie jest w żaden sposób konkretnie opisane w jakimś akcie prawnym.

Uszkodzone mienie i zdrowie

Warto wiedzieć, że ubezpieczenie OC obejmuje ochronę nie tylko w przypadku złamań, zranień, czy jakichkolwiek innych szkód na ciele, ale również straty materialne. Warto tutaj również zwrócić uwagę na coś takiego, jak szkoda straconych szans, czyli np. wypadek przerwał wykonywanie czynności zarobkowych i przez to dana osoba straciła prawo do premii w ramach wypłaty, czy też została wyrzucona z pracy.

Auto zastępcze

Generalnie wcale nie jest tak, że w ramach polisy sprawcy wypadku od razu przysługuje Ci prawo do samochodu zastępczego. Tak naprawdę to sam ubezpieczyciel decyduje jakie konkretnie koszty zostaną pokryte w ramach rekompensaty i to właśnie on będzie decydował o tym, czy rzeczywiście zasadne jest wynajęcie Ci samochodu zastępczego. Przeważnie jednak prawo do samochodu zastępczego przysługuje głównie osobom, dla których było to źródło utrzymania i służyło nie tylko do codziennego ułatwiania sobie życia poprzez wyjazdy na zakupy czy do znajomych. Obecnie nie ma tak wielkich problemów z uzyskaniem auta zastępczego jak to było jeszcze kilka lat temu.

Dzieje się tak głównie dlatego, że w ostatnich latach wielu kierowców wygrało swoje sprawy w sądach, co nieco zmieniło politykę ubezpieczalni, które nie tylko rozsądniej podchodzą do tego tematu, ale i też zarazem działają w dużej mierze po myśli swoich klientów.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz