W jaki sposób płacą Polacy

W jaki sposób płacą Polacy

Zgodnie ze statystykami, jakie opublikował Narodowy Bank Polski (na podstawie badania 1000 przypadkowych respondentów, którzy każdego dnia przez okres jednego miesiąca zapisywali formę wszelkich zakupów), Polacy nadal najbardziej wszelkie płatności dokonują gotówką – to aż 82% płatności detalicznych. Fakt ten jest nie co zadziwiający biorąc pod uwagę, iż nawet 87% wynagrodzeń oraz świadczeń pieniężnych wpłacana jest na konto osobiste a rachunek w banku posiada 77% Polaków.

Okazuje się, że tylko nie co ponad 16% transakcji przebiega w sposób bezgotówkowy za pośrednictwem kart a dokładnie 1, 6% przy wykorzystaniu przelewu. Co ciekawe, okazuje się jednak, że wybierając konto osobiste patrzymy teraz przede wszystkim nie tylko na koszty związane z jego prowadzeniem (najchętniej wybieramy te darmowe), ale również opcje konta internetowego. Na przestrzeni kilku lat wzrosło co najmniej kilkakrotnie wykorzystywanie platformy internetowej do wykonywania płatności.

Wracając do samych płatności naszych rodaków warto zaznaczyć, iż chociaż większość z nas posiada karty płatnicze (ponad 50%) to nadal nie chcemy ich wykorzystywać w celu opłacenia usługi czy nabycia produktu. W większości wypłacamy środki z bankomatu i transakcje dokonywane są w formie gotówkowej. Co więcej, najczęściej zakupów dokonujemy w małych sklepach osiedlowych, z których nie wszystkie oferują dogodną formę transakcji bezgotówkowych. Dla porównania warto dodać, że tylko 18% zakupów dokonujemy w centrach handlowych i supermarketach.

Co ciekawe, każdego roku wrasta średnia kwota, jaką wydajemy na zakupy – dzisiaj jest to 38 zł, przy czym kwoty do 25 złotych najchętniej opłacane są kartą w systemie zbliżeniowych (jeśli oczywiście nie są realizowane gotówką). Przelewy wykonujemy zazwyczaj jeśli kwota do zapłaty wynosi średnio 164 złotych.

Warto jeszcze zaznaczyć, że płatności kartą na terenie naszego kraju możemy dokonywać aż w 87% supermarketów i tylko w 33% małych sklepów osiedlowych.

Podobne wpisy: