Zanim założysz konto osobiste

Zanim założysz konto osobiste

Posiadanie konta osobistego na pewno jest sytuacją bardzo komfortową. Podejmując decyzję o założeniu konta, należy jednak bardzo starannie przyjrzeć się oferowanym przez bank opcjom. Dobrze jest dowiedzieć się za co będziemy płacić.

Co to jest rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy?

ROR czyli inaczej konto osobiste, to rachunek, na którym mogą być przechowywane środki pochodzące z wynagrodzenia za pracę, emerytury, renty bądź dochody pochodzące z innych źródeł. Na koncie osobistym nie powinny być przechowywane środki pochodzące z działalności gospodarczej, chociaż w przypadku małych firm jest to dopuszczalne. Konto osobiste umożliwi nam również dokonywanie różnorodnych transakcji. Z konta możemy opłacać comiesięczne rachunki. Bank, w którym założymy konto osobiste wyda nam do niego kartę debetową. Posługując się nią będziemy mogli zapłacić za zakupy w sklepach stacjonarnych oraz wypłacić gotówkę z bankomatu. Konta osobiste są oprocentowane. Wysokość oprocentowania to około 0,1 procent – nie opłaca się więc wykorzystywać konta osobistego do gromadzenia na nim oszczędności.

W jaki sposób założyć konto osobiste?

Konto osobiste możemy założyć składając osobistą wizytę w placówce wybranego banku. Pamiętajmy o zabraniu ze sobą dowodu osobistego. Konto można założyć dzisiaj także przez internet. Formularz wypełnimy w tym przypadku drogą elektroniczną, a regulamin konta, informację o sposobie jego aktywowania oraz kartę otrzymamy za pośrednictwem kuriera. Aby móc zalogować się do konta po raz pierwszy, otrzymamy od banku hasło oraz unikalny numer klienta. Hasło zmienimy na własne po pierwszym zalogowaniu się do konta.

Na co zwrócić uwagę zakładając konto?

Założenie konta z reguły nic nie kosztuje, ale większość banków pobiera opłaty za jego prowadzenie. Bardzo często prowadzenie konta jest darmowe, gdy spełnimy określone przez bank warunki. Wybierając konto osobiste sprawdźmy, jakie opłaty bank pobiera za dokonywane z niego operacje. Jest to bardzo ważne,gdy z konta zamierzamy opłacać comiesięczne rachunki czy ustanowić zlecenie stałe. W wielu bankach przelewy internetowe są bezpłatne, ale już dyspozycje składane w oddziale banku są płatne. Jeżeli chodzi o przelewy internetowe to pamiętajmy, że w niektórych bankach pobierane są opłaty za SMS-a, którym bank przesyła nam hasło do autoryzacji przelewu. Jeden SMS to koszt około 50 groszy, jeżeli przelewów w ciągu miesiąca dokonujemy sporo, szukajmy banku, który SMS-y wysyła za darmo. Dopytajmy również, czy bank pobiera opłatę za wydanie karty debetowej.

Dodatkowe informacje znajdziesz pod adresem https://www.mbank.pl/indywidualny/konta/konta-osobiste/

Podobne wpisy: