Zasady funkcjonowania inkubatora przedsiębiorczości

Wielu młodych ludzi ma świetne pomysły na własny biznes. I chętnie, by go uruchomili zyskując niezależność, ale przeraża ich biurokracja, koszt działalności oraz brak klimatu dla osób prowadzących własną firmę. Alternatywą mogą być inkubatory przedsiębiorczości.

Co to są inkubatory przedsiębiorczości

Inkubator przedsiębiorczości to instytucja (najczęściej fundacja) oferująca pomoc małym i średnim firmom (tak jak np. Xevin Investments – http://www.xevin.eu/pl/o_nas/misja) oraz osobom zamierzającym założyć własną działalność. Celem funkcjonowania inkubatorów jest pobudzenie rozwoju gospodarczego danego rejonu (zakładane przez samorządy i organizacje pozarządowe), wykorzystanie zasobów intelektualnych dla biznesu (inkubatory akademickie), przyciągnięcie do gospodarki osób odrzuconych społecznie (niepełnosprawni, osoby bezrobotne). Inkubatory roztaczają opiekę nad firmą przez okres 1-3 lat. W tym czasie opłacalność działalności została już zweryfikowana i przedsiębiorca może zacząć działać na własne konto.

Jak działają inkubatory

Inkubatory przedsiębiorczości przejmują na siebie ryzyko związane z otwarciem nowej firmy, ponieważ funkcjonuje ona pod szyldem inkubatora. Po podpisaniu umowy z IP już na drugi dzień można rozpocząć produkcję, świadczyć usługi. IP przejmuje na siebie wszystkie formalności związane z rozliczeniem z ZUS i US. Każda firma posiada subkonto na koncie bankowym IP, z którego właściciel firmy wypłaca pieniądze po przedstawieniu faktury. Działalność prowadzona jest pod adresem, NIP-em i REGON-em inkubatora przedsiębiorczości. Firma może natomiast posiadać własną nazwę, logo i tworzyć własną markę.

Korzyści działania w ramach inkubatora przedsiębiorczości

Korzyści jakie płyną z działania w ramach IP są duże, najlepiej świadczy o tym ich intensywny rozwój w różnych regionach. IP zapewniają:

• wsparcie merytoryczne – bezpłatne szkolenia,

• wsparcie biznesowe – obsługa księgowa i prawna,

• bezpłatne udostępnienie lokalu, komputerów, faksu, drukarki itp.,

• pomoc w uzyskaniu środków finansowych na prowadzenie działalności,

• promocja firmy,

• ograniczenie ryzyka,

• dobrowolność składek ZUS.

Inkubatory działają na preferencyjnych warunkach, co pozwala na znaczne obniżenie kosztów działalności dzięki niższym podatkom i możliwości ominięcia składki ZUS. To około 500 zł miesięcznie. Dodając do tego koszty prowadzenia księgowości, wynajmu lokalu, konsultacji prawnych, szkoleń zyskać można ponad 2000 zł miesięcznie. Dla młodego przedsiębiorcy to bardzo dużo.

Działanie w ramach inkubatora ma swoje małe wady. Opłata miesięczna wynosi 250 zł (przy wyliczonych zyskach to niewiele), nie można rozliczyć samochodu służbowego, wszystkie faktury muszą być wcześniej zatwierdzone, na wypłatę pensji z subkonta trzeba czekać kilka dni.

Najbardziej dynamicznie rozwijającą się grupą inkubatorów są Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości wspierające praktyczne wykorzystanie wyników badań naukowych w praktyce.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz