Zawiłości podwójnego ubezpieczenia

Zawiłości podwójnego ubezpieczenia

Systematycznie wzrasta w społeczeństwie świadomość konieczności ubezpieczania się. Oferta ubezpieczycieli na dzisiejszym rynku zwłaszcza jeśli chodzi o ubezpieczenie majątkowe różnego rodzaju jest bardzo szerokie. Nie inaczej wygląda sytuacja jeśli chodzi o jakiekolwiek ubezpieczenie komunikacyjne.

Ludzie szukają coraz lepszego zabezpieczenia, a w związku z tym często zastanawiają się czy możliwe jest to aby ubezpieczyć się podwójnie.

To możliwe

Podwójne ubezpieczenie jest jak najbardziej możliwe, ale z podwójnego odszkodowania można skorzystać tylko i wyłącznie w określonych okolicznościach. Podwójne odszkodowanie możemy otrzymać jeżeli jesteśmy stroną umowy ubezpieczeniowej w kilku towarzystwach ubezpieczeniowych. Ale, co ważne, łączna suma odszkodowań nie może przekroczyć wartości majątku, który uległ szkodzie.

Podwójnego odszkodowania nie otrzymamy gdy…

Można się ubiegać się odszkodowania zarówno z własnej polisy jak i polisy sprawcy szkody. W takiej sytuacji kwoty nie mogą się kumulować i musimy zdecydować z jakiej konkretnie polisy chcemy ubiegać się o odszkodowanie. Najczęściej jednak opłaca się to bardziej czynić z polisy sprawcy gdyż wtedy nie tracimy własnych zniżek w ubezpieczeniu. Nasza polisa zaś przyda się nam gdy kolejnym razem sprawca nie będzie ubezpieczony.

Co robić gdy dubluje nam się OC samochodu?

Do takiej sytuacji dochodzi najczęściej, jeśli nieświadomi obowiązującego prawa kupimy samochód, a nie wypowiemy polisy dawnego właściciela. Tym czasem zawrzemy własne ubezpieczenie. Wtedy dochodzi do sytuacji, w której polisa sprawcy zostaje na nas przepisana, a my jesteśmy zobowiązani ją opłacić. Na szczęście ustawodawca wyszedł naprzeciw nieuważnym kierowcom. Z polisy na nas przepisanej, mimo tego iż upłynęły administracyjne terminy, można zrezygnować pod warunkiem, że uiścimy do ubezpieczyciela składkę, za okres, kiedy funkcjonowało to podwójne ubezpieczenie. Choć wielu ubezpieczonych ma pretensje nadal jest to najbardziej sprawiedliwe rozwiązanie. Należy pamiętać, że nieznajomość prawa szkodzi.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz